skip to Main Content
Platba Kartou Na Terminálu

Pokud bychom se české populace zeptali, zda mají v peněžence plastovou kartičku, která poprvé spatřila světlo světa v USA v roce 1950, 78 % z nich by nám odpovědělo, že ano a že ji také pravidelně používají. Tou plastovou kartičkou, o které je zde řeč, je platební karta, jinak známá třeba také jako „kreditka”. Po 67 letech však přichází zvrat a platební karta tak, jak ji známe dnes, pomalu přechází do světa historie.

Máte Android? Pak můžete platit mobilem

Všichni majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android teď mohou slavit! Klientům českých bank totiž v brzké době přibude hned několik možností, jak v obchodech bezkontaktně platit pomocí mobilního telefonu. Už s sebou do obchodu nebo třeba do restaurace nebudete muset nosit peněženku. Bude vám stačit pouze telefon. Tím zaplatíte jak celý nákup, tak i třeba dovolenou, letenku, pojištění a spoustu dalších služeb.

Jak bude placení probíhat?

Tuto novinku jste již možná zaregistrovali, ale jak to vlastně v praxi bude fungovat? Na svém chytrém telefonu budete mít nahranou platební kartu vydanou konkrétní bankou. Následně přijdete k platebnímu terminálu, který bude totožný se současnými terminály, avšak místo platební karty přiložíte smartphone s otevřenou platební bránou. Zaplatíte, mobil uzamknete a půjdete dál. Jednoduché, rychlé a ještě pohodlnější než s klasickou kartou.

První bude Android, následovat budou další operační systémy

Ovšem jedinou nevýhodou této novinky je nutnost vlastnit mobilní telefon s operačním systémem Android. To bude teď nějakou dobu jediná překážka pro vlastníky smartphonů s ostatními OS. Do budoucna se však i tento „problém” vyřeší a všichni tak budeme moct chodit do obchodů a restaurací skutečně jen s mobilním telefonem v kapse. S jakou novinkou přijdou banky příště? Na to si ještě budeme muset počkat.